Süper Lig Neden Ertelenmiyor?

Belki de uzun yıllar sonra tüm dünya birden ortak bir sorun ile uğraşıyor: Koronavirüs. Bu virüs, yaşamımızı, özgürlüğümüzü büyük oranda kısıtlamış durumda. Bakanlık, Dünya Sağlık Örgütü vb. kuruluşların sağlığımızı korumakla ilgili tavsiyelerine harfiyen uymadığımız takdirde karşılaşacağımız sorun tam olarak diğer ülkelerden örnekleriyle ortada. Ülkemizde de her geçen gün vaka sayısı gittikçe artmakta ve ölümler de gerçekleşmeye başlamakta.

Bu tabloda tabiki Avrupa ve Dünya`nın bir çok ülkesinde futbol müsabakaları ertelendi ya da iptal edildi. Hatta dün (17 Mart) itibariyle de EURO 2020 de bir sonraki seneye ertelendi. Ancak hala Türkiye`nin de arasında bulunduğu birkaç ülke, müsabakaları ertelememe konusunda inat etmeye devam ediyor. Açık olarak bir çok teknik direktör ve futbolcunun konuyla ilgili isyanı ortada. Fatih Terim`in Beşiktaş maçı öncesi ve sonrasında yaptığı açıklamalar, Trabzonspor`un dün virüs nedeniyle oynamayacağını ifade eden Mikel ile yollarını ayırması gibi birçok örnek var. Her anlamda futbol adına bu kadar olumsuz durum ortadayken, Futbol Federasyonu`nun virüsle ilgili tek yaptırımı Nisan sonuna kadar maçların seyircisiz oynanmasına karar vermek oldu.

Ne Yapılmalı?

TFF`nin konuyla ilgili hala bir erteleme ya da iptal etme kararı almamasının arkasındaki neden ile alakalı bir çok kişi farklı bir görüşe sahip; kimisi Fatih Terim`e inat böyle bir karar alınmadığını, kimisi TFF`nin durumun ciddiyetinin farkına varmadığını düşünüyor, kimisi de konuyla alakalı farklı teoriler benimsemekte.

Bence Kulüpler birliği olarak konuyla ilgili bir toplantı yapılmalı ve toplu bir karar alınmalı ki zaten ertelenmesi fikrine kimsenin karşı çıkacağını zannetmiyorum. Kulüpler Birliği, ortak karar alıp bunu kamuoyuna duyurduğu takdirde TFF`nin kararında inat etmekten vazgeçeceğini ve doğru kararı alacağını düşünüyorum.

Bu konuyla alakalı düşünülmesi gereken belki futbol değil ancak, bir gerçek var ki, insanlar futbolu o kadar çok seviyor ve bu spora o kadar çok değer veriyor ki, hayatımızın bu denli tehlikeye girdiği bu durumda bile, insanlar bu hafta yapılacak maçlarla ilgili analizler yapıyor, kimin oynayıp oynamayacağı gibi konular ile meşgul oluyor. Belki ertelenme kararı alınırsa, insanlar kendi ve sevdiklerinin geleceğini düşünmek adına daha doğru konulara yoğunlaşır ve bu doğrultuda adımlar atabilirler.