Karantina Sürecinde Okunabilecek Kitaplar

Malum Koronavirüs dolayısıyla hala açık olan işletmeler olsa da, bir çok işletme faaliyetine ara verdi ve çalışanlarının evden çalışması ya da tatil yapmasına karar verdi. Bu süreci kişisel gelişim açısından doğru adımlar atarak değerlendirmemiz gerektiğini düşünüyor ve bu süreçte okunabilecek birkaç kitap önerisinde bulunmak istiyorum.

1) Epiktekos – Kendisinin Efendisi Olmayan Hiç Kimse Özgür Değildir

Daha önce bu blogda incelemesini de yaptığım (yazıya ulaşmak için tıklayın) filozof Epiktetos`un bu kitabında, özetleyecek olursak hayatı sade ve basit yaşamanın önemine vurgular yapılıyor. Biraz minimalist bir düşünce yapısına sahip ya da bu düşünceye yakınsanız okumanızı öneririm.

2) Walden – Henry David Thoreau

Yine minimalizm düşüncesini insana aşılayan bir kitap ile devam edeceğim. Bu kitapta da yazar, hayatı sade, basit ve gerekli ihtiyaçlar doğrultusunda yaşamanın önemine dikkat çekiyor ve bununla ilgili kendi hayatından örnekler veriyor. Ben açıkçası bu kitabı, CNN Türk ekranlarında Serdar Kuzuloğlu`nun hayatı sade yaşamakla ilgili verdiği bir tavsiye üzerine almıştım ve ben de iyi bir etki bıraktı.

3) Evrenden Torpilim Var – Aykut Oğut

Listeme bir kişisel gelişim kitabıyla devam ediyorum. Bu kitapta Aykut Oğut, kişisel gelişimle ilgili tavsiyelerini kendi zor hayatından örnekleri ile birlikte veriyor. Alışılagelmiş önerilere sahip kitapların dışında farklı bir tarza sahip bir kişisel gelişim kitabı olduğunu söyleyebilirim, ki bunu bugüne kadar bir çok kişisel gelişim kitabı okumuş ve kişisel gelişim kitaplarının saçma ve yararsız (sadece yazarına maddi yararı var) olduğunu düşünen birisi olarak tavsiye ediyorum.

4) Beyaz Zenciler – Ingvar Ambjornsen

Sırada bir yeraltı edebiyatı kitabı var. Farklı bir hikaye nezdinde hayata farklı bir bakış açısı ile bakabilmek adına bu kitabı okumanızı öneririm, güzel vakit geçirebilirsiniz.

5) Örneklerle Kolay Ekonomi – Mahfi Eğilmez

Ekonomist Mahfi Eğilmez, bu kitabında adı üstünde örnekler vererek ekonomiyi en sade ve açık şekliyle anlatıyor. Eğer çevrenizde yapılan bir çok ekonomi muhabbetinde sessiz kalıyor, anlam veremiyor ve kendinizi eksik hissediyorsanız, Mahfi Hocanın bu kitabı bu eksikliğinizi gidermenize yardımcı olabilir.

Önerilebilecek daha bir çok kitap var ancak kitap okuma konusunda çok fazla istikrar yakalayamayan bir toplum olduğumuz için 5`ten fazla kitap önerisi biraz gerçek dışı olurdu. Karantinanın ne kadar süreceği tam olarak belli değil tabi ki, süreç kötü bir şekilde devam ederse belki bu süre daha da fazla uzayabilir. Ancak ben 14 gün olduğunu varsayarak 2-3 günde 1 kitap bitirdiğiniz takdirde çok vaktinizi almamış olacağını ve bunun kişisel gelişiminiz konusunda iyi bir adım olacağını düşünüyorum. Kalan zamanda izlenecek bir çok belgesel ve dizi/film de bulunmakta. Bunlarla alakalı da önümüzdeki günlerde birkaç tavsiye yazısı yazacağım.